Wybielanie zębów

Dla bielszego i czystszego uśmiechu

Skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to płytka nazębna, która uległa zmineralizowaniu. Stanowi on poważny problem, gdyż może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia. Wynika to z faktu, iż na kamieniu oraz pod nim zbierają się bakterie, które mogą stać się przyczyną chorób dziąseł i zębów. Dodatkowo porowaty kamień nazębny jest szczególnie podatny na przebarwienia, przez co staje się również problemem natury estetycznej. Kamień nazębny w poznańskiej klinice stomatologicznej Exclusive Dental Studio usuwamy za pomocą ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Skaling polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Poprzez przyłożenie do zęba końcówki skalera stomatolog przenosi drgania na powierzchnię zęba, dzięki czemu kamień nazębny można łatwo usunąć. Zabieg wykonuje 1-2 razy w ciągu roku, a jeśli zaistnieje taka potrzeba (na przykład w przypadku zmian zapalnych dziąseł czy paradontozy), można go przeprowadzić nawet 3-6 razy. Odpowiednia częstość zabiegu jest ustalana przez stomatologa. Tendencja do osadzania się kamienia ma charakter indywidualny. Duży wpływ mają nawyki żywieniowe pacjenta oraz skład śliny – jeśli jest wysokozmineralizowana, ryzyko pojawiania się kamienia jest większe. Kamień nazębny może powstać również u osób dokładnie dbających o higienę jamy ustnej.Zabieg usuwania kamienia powinien zostać uzupełniony piaskowaniem dla pełnego efektu gładkich zębów bez osadów.

Piaskowanie, czyli usuwanie osadów i przebarwień

Szczoteczka do zębów i zabiegi higieniczne w domu nie są w stanie wyczyścić wszystkich trudno dostępnych miejsc, w których szybko gromadzi się płytka bakteryjna. Dlatego regularnie należy wykonywać piaskowanie. Piaskowanie zębów to zabieg, który polega na usuwaniu wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki. Podczas zabiegu piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek (piasek stomatologiczny). Dzięki temu z łatwością usuwa osad w nawet najbardziej niedostępnych miejscach, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie międzyzębowe.

Piasek dentystyczny dociera do wszystkich nawet najdrobniejszych szczelin i usuwa wszystkie szkodliwe osady i przebarwienia, a tym samym – minimalizuje ryzyko powstania chorób zębów i dziąseł. Podczas zabiegu piaskowania zębów zostanie usunięty także kamień nazębny, ale tylko ten, który jest osadzony na zębach w nieznacznym stopniu. W związku z tym piaskowanie może być zabiegiem uzupełniającym skaling. Zabieg kompleksowego usuwania kamienia nazębnego powinien składać się więc nie tylko z piaskowania, ale również ze skalingu. 

Kto powinien częściej, niż raz na 6 miesięcy, mieć piaskowane zęby?

  • Pacjenci palący papierosy, cygara, marihuanę;
  • Pacjenci noszący aparaty ortodontyczne;
  • Pacjenci, których zęby są stłoczone;
  • Pacjenci, którzy piją dużo kawy lub herbaty;
  • Pacjenci przed zabiegiem wybielania zębów.

Mineralizacja, fluoryzacja kontaktowa

Mineralizacja jest wykonywana przy pomocy specjalnego preparatu aplikowanego na zęby. Dzięki fluoryzacji zwiększamy twardość szkliwa i tym samym uodparniamy zęby na czynniki zewnętrzne, mechaniczne i zwiększamy odporność szkliwa na próchnicę. W Exclusive Dental Studio do tego typu zabiegów wykorzystujemy specjalny preparat w postaci pianki aplikowanej na łyżce.

Pakiet higienizacyjny 

Skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja

Profesjonalne oczyszczenie złogów nazębnych jest pierwszym etapem kompleksowego leczenia stomatologicznego. Dbanie o piękny uśmiech to nie tylko regularne mycie zębów. Chociaż jest to zasadnicza sprawa, nie zawsze może nas uchronić od chorób jamy ustnej. Z tego powodu niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Jeśli dbamy o zęby – najprawdopodobniej nie musimy się obawiać próchnicy i koniecznego w tym przypadku borowania. Może się jednak okazać, że na zębach utworzył się kamień, a wtedy warto poddać się zabiegowi ich oczyszczania. Pakiet higienizacyjny obejmuje wszystko, co jest potrzebne, aby usunąć kamień nazębny, wyczyścić kieszonki oraz usunąć złogi i osady z powierzchni zębów. Przed zabiegiem wykonujemy zdjęcie kamerą wewnątrzustną. Następnie ultradźwiękami usuwamy twarde osady, czyli kamień nazębny. Następnie piaskujemy zęby i usuwamy osady międzyzębowe. Kolejnym etapem jest polerowanie zębów oraz wykonanie zdjęcia kamerą dla porównania. Na zakończenie aplikujemy wzmacniającą „maskę na zęby”, czyli wykonujemy fluoryzację kontaktową.

Cyklicznie profilaktycznie™

CYKLICZNIE PROFILAKTYCZNIE™ to nasz autorski program profilaktyki. Dla naszych stałych Pacjentów w ramach tego systemu oferujemy raz na 6 miesięcy bezpłatny przegląd jamy ustnej przy pomocy kamery wewnątrzustnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy problem jamy ustnej możemy zdiagnozować na wczesnym etapie rozwoju i natychmiast wdrożyć procedury lecznicze. Wizyta kontrolna raz na 6 miesięcy to również dobry moment na zabiegi higienizacyjne i profilaktyczne. Jeśli czas pomiędzy wizytami kontrolnymi nie przekroczy 6 miesięcy – nasi stali Pacjenci objęci programem otrzymają 20% rabat na pakiet higienizacyjny. Dbanie o piękny uśmiech to nie tylko regularne mycie zębów. Chociaż jest to zasadnicza sprawa, nie zawsze może nas uchronić od chorób jamy ustnej. Z tego powodu niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Jeśli dbamy o zęby – najprawdopodobniej nie musimy się obawiać próchnicy i koniecznego w tym przypadku borowania. Może się jednak okazać, że na zębach utworzył się kamień, a wtedy warto poddać się zabiegowi ich oczyszczania.

Wybielanie zębów martwych

Po leczeniu endodontycznym (kanałowym) zęby często przebarwiają się lub zmieniają kolor. Można znacznie poprawić estetykę przebarwionych zębów martwych wybielając je od środka. W Exclusive Dental Studio lekarz zakłada wkładkę z preparatu wybielającego do wnętrza zęba. Przed tym jednak należy ocenić stan korzenia na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Czasami konieczne jest powtórne leczenie kanałowe. Jeśli korzeń zęba jest prawidłowo wypełniony – zabezpiecza się go przy pomocy cementu lub kompozytu, aby środek wybielający nie przedostał się w głąb kanału. Wkładka z preparatem wybielającym umieszczana jest w komorze zęba, po czym zakłada się szczelny opatrunek na czas od 24 godzin do 3 dni. W razie konieczności zabieg powtarza się 3-4-krotnie. Kolejnym etapem jest czekanie na neutralizację środka wybielającego (trwa to około 1 do 2 tygodni), a następnie wypełnia się komorę zęba kompozytem (plombą).

Wybielanie Perfect bleaching™

Białe zęby to podstawa pięknego i zdrowego uśmiechu. Sprawiają, że Pacjent czuje się dobrze i ma większą pewność siebie. Niestety, z wielu różnych powodów, większość z Nas nie może się poszczycić zadowalającą bielą uzębienia. Znaczenie mają tu geny, styl życia czy stan zdrowia. W Exclusive Dental Studio opracowaliśmy autorską metodę wybielania PERFECT BLEACHING™. Gwarantujemy, że dzięki niej zęby będą bielsze, a jeśli Pacjent będzie się stosował do naszych zaleceń – efekt wybielania utrzyma się przez wiele lat! Przed podjęciem decyzji o wybielaniu umów się do Exclusive Dental Studio na konsultację, aby lekarz mógł wyjaśnić na czym polega ta metoda i czy w przypadku Twoich zębów uda się uzyskać zamierzony efekt. 

Piękny, biały uśmiech to marzenie każdego z nas. Wybielanie, które rozjaśnia odcień naszych zębów o średnio 4 do 15 tonów przybliży nas do osiągnięcia hollywoodzkiego uśmiechu. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na ten zabieg?

Pamiętajmy, że wybielanie możemy zastosować tylko w przypadku zębów wyczyszczonych z kamienia i osadu. Po wybielaniu możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości, która najczęściej ustępuje w ciągu 24h. 

Bardzo ważne jest także stosowanie tzw. „białej diety” przez okres 5 do 7 dni po wybielaniu. W tym czasie należy unikać zwłaszcza kawy, herbaty, czerwonego wina oraz produktów tytoniowych. Dla jak najdłuższego zachowania śnieżnobiałego uśmiechu polecamy również stosowanie profesjonalnych past wybielających. Produkty do pielęgnacji jamy ustnej powinny być dobierane indywidualnie. Zapytaj lekarza w Exclusive Dental Studio, która z profesjonalnych past będzie najlepsza dla Twoich zębów. Przeciwwskazania do wybielania to: ciąża, karmienie piersią, oraz wiek poniżej 18 roku życia.

Exclusive Dental Studio Poznań

Zapraszamy Państwa do Exclusive Dental Studio na konsultację, podczas której lekarz ustali plan postępowania przed wybielaniem oraz dobierze indywidualny czas trwania poszczególnych sesji.


FAQ: Wybielanie zębów
Najczęściej zadawane pytania


Z czego składa się pakiet higienizacyjny?

Pakiet higienizacyjny składa się z czterech etapów, czyli skalingu – usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie - aby wyczyścić zęby z osadów, polerowanie zębów.

Jak często powinniśmy wykonywać zabieg higienizacji?

Zabieg higienizacji powinien być przeprowadzany cyklicznie co pół roku, a u osób noszących aparaty ortodontyczne, co 3 miesiące.

Na czym polega wybielanie zębów w Waszym gabinecie?

Opracowaliśmy własną metodę wybielania – Perfect Bleaching, która jest połączeniem wybielania gabinetowego oraz domowego. Pierwszy krok to dwugodzinna wizyta w gabinecie, następnie Pacjent otrzymuje pełen pakiet, który jest przeznaczony do wybielania nakładkowego w domu, przez okres 4 dni. 

Po jakim czasie od wybielania zębów kolor powinien się w pełni ustabilizować?

Kolor stabilizuje się około 2 tygodni. Niezwykle ważne, dla uzyskania upragnionego efektu, jest stosowanie białej diety.

Mam wykonane licówki na jedynkach, czy one też się wybielą?

Nie. Wybielają się jedynie naturalne zęby, dlatego wybielanie powinno zostać wykonane przed rozpoczęciem pracy protetycznej.