FAQ

Masz pytania dotyczące naszych usług czy zabiegów? Znajdziesz tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości i upewnić się, że wiesz wszystko, co jest potrzebne przed wizytą w Exclusive Dental Studio.
  • Od jakiego wieku można rozpocząć leczenie ortodontyczne?

    Możemy rozpocząć leczenie ortodontyczne od 11-go roku życia, jednak to lekarz zaleci odpowiedni moment na jego rozpoczęcie podczas wizyty kontrolnej.

  • Do jakiego wieku leczenie ortodontyczne się stosuje?

    Nie ma granicy wiekowej. Zasadność noszenia aparatu może ocenić jedynie lekarz ortodonta na podstawie stanu zębów u danego Pacjenta. Bywa, że obecność koron, mostów czy implantów weryfikuje sposób leczenia czy też wpływa na jego skuteczność.

  • Czy leczenie nakładkowe można stosować u dzieci?

    Tak. Metoda leczenia nakładkowego może być stosowana u dzieci od 11 roku życia. W okresie dorastania proces prostowania zębów czy niwelowania wad zgryzu przebiega szybciej niż u osoby dorosłej. Pamiętać należy wyłącznie aby kontrolować czas noszenia nakładek przez nastolatków i aby wynosił 22 godziny dziennie.

  • Co ile czasu wymienia się nakładki?

    Najczęściej nakładki są przygotowane na tydzień noszenia przez 22 godziny każdego dnia. Na każdy kolejny tydzień są projektowane i drukowane kolejne nakładki tak, aby zęby cały czas były ustawiane na prawidłową pozycję.

  • Co jaki czas trzeba przychodzić na wizyty przy leczeniu ortodontycznym?

    Przy leczeniu metodą tradycyjną, aparatem stałym, wizyty konsultacyjne odbywają się w odstępach 3-4 tygodniowych. Przy leczeniu metodą nakładkową wizyty są przewidziane co 4-6 tygodni. Na taki właśnie czas są przygotowane komplety nakładek dla Pacjenta przy każdej wizycie.

  • Czy każdy może wybrać metodę leczenia nakładkową?

    Tak, praktycznie każdą wadę zgryzu można leczyć metodą nakładkową, jednak w niektórych przypadkach lekarz będzie mógł zalecić aparat tradycyjny, który sobie lepiej poradzi w danej sytuacji. Różnica może polegać głównie na czasie potrzebnym na skorygowanie wady.

  • Czym różni się leczenie aparatem Invisalign od SECRET ORTHO?

    Aparat Invisalign jest międzynarodowym systemem udostępniającym opracowane przez siebie rozwiązanie lekarzom certyfikowanym na całym świecie. SECRET ORTHO jest niezależną metodą opracowaną w naszym gabinecie i laboratorium, dzięki czemu projekt jest drukowany bezpośrednio na miejscu przez techników dentycznych. Dzięki temu metoda ta jest bardziej przystępna cenowo przy zachowaniu najwyższej jakości i skuteczności działania.

  • Ile czasu trwa leczenie ortodontyczne?

    W zależności od wady, której leczenie dotyczy, czas noszenia aparatu wynosi najczęściej między 12-24 miesiącami. W sytuacjach bardziej wymagających, czas ten może się wydłużyć. Aby zapewnić sobie optymalny czas leczenia należy pamiętać o systematyczności wizyt oraz dbałości o aparat. Ważne jest aby nie nagryzać twardego jedzenia, jak orzechy, niektóre owoce czy pieczywo oraz nie żuć gumy ani innych lepkich pokarmów.

  • Czy efekty są stałe, utrzymują się przez całe życie?

    Jeśli leczenie przebiegało prawidłowo, zostało zakończone zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty to będzie się utrzymywało bardzo długo. Pamiętać należy jednak, że kluczowe jest tutaj kontrolowanie założonego retajnera i stosowanie pozycjonerów na noc aby dać zębom dodatkowe wsparcie dla osiągniętego efektu. Należy również dbać o higienę jamy ustnej oraz pamiętać o wizytach kontrolnych i utrzymywaniu zdrowych zębów. Wszelkie ubytki związane z próchnicą czy uszkodzeniami technicznymi mogą powodować zmiany.

  • Czy są jakieś przeciwwskazania leczenia ortodontycznego?

    Tak, osoby cierpiące na choroby związane z obniżoną odpornością organizmu, jak białaczka, nie mogą poddać się leczeniu ortodontycznemu. W trakcie lub przed leczeniem schorzeń typu cukrzyca czy zaburzeń hormonalnych nie należy podejmować leczenia ortodontycznego. Również stosując niektóre leki przeciw osteoporozie czy chorobom przyzębia należy zwrócić na to szczególną uwagę podczas konsultacji z lekarzem ortodontą.

  • Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?

    Samo zakładanie aparatu jest zupełnie bezbolesne, jednak trwa około 40 minut przy każdym łuku. Przez pierwszy tydzień Pacjenci odczuwają dyskomfort przy nagryzaniu pokarmu a póżniej, z każdym dniem noszenie aparatu staje się nieodczuwalne. Przy każdej wizycie kontrolnej, gdzie wymieniane zostają łuki oraz gumki, można odczuwać dyskomfort przez 1-3 dni w zależności od indywidualnej wrażliwości Pacjenta.

  • Czy wybielanie zębów jest bolesne?

    Nie, wybielanie zębów jest bezbolesne jednak w zależności od Pacjenta może występować nadwrażliwość utrzymująca się do 24 godzin. Zabieg wybielania można zastosować jedynie na całkowicie wyleczone zęby oraz po dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego i osadów podczas zabiegu higienizacyjnego. Po wybielaniu należy stosować tak zwaną białą dietę przez czas około tygodnia. Należy wtedy eliminować z jadłospisu wszelkie napoje oraz jedzenie mające cechy barwiące, jak na przykład: kawa, herbata, czerwone wino, buraki, warzywa i owoce nadające intensywny kolor.

  • Czy każdy może się zgłosić na wybielanie zębów?

    Nie poddajemy się wybielaniu zębów w przypadku ciąży, karmienia piersią. Zabieg nie może zostać wykonany również u osób niepełnoletnich oraz bez uprzedniego wyleczenia wszelkich ubytków.

  • Czy wybielanie zębów jest szkodliwe dla zębów?

    Prawidłowo wykonany zabieg, z wykorzystaniem najlepszego sprzętu i materiałów jest bezpieczny. Powinien być wykonywany przez lekarza lub higienistkę stomatologiczną z zastosowaniem wszelkich procedur oraz po dokładnej ocenie stanu zębów Pacjenta. Jeśli lekarz zakwalifikował Pacjenta do zabiegu wybielania, jest on bezpieczny dla Pacjenta i nie jest szkodliwy.

  • Jak często można wybielać zęby?

    Lekarz może to ocenić u każdego Pacjenta indywidualnie, jednak zabieg jest wykonywany raz na kilka lat.

  • Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

    Efekt utrzymuje się przez kilka lat, jednak czas ten jest uzależniony od indywidualnych cech Pacjenta. Ogromny wpływ ma tutaj higiena jamy ustnej, częstotliwość spożywania potraw i napojów napigmentowanych oraz szczotkowanie zębów po ich spożyciu. Palenie tytoniu działa negatywnie na szkliwo i kolor zębów. Pomocne w utrzymaniu efektu jest stosowanie odpowiedniej pasty do zębów, którą zaleci lekarz oraz regularne wykonywanie pakietu higienizacyjnego w gabinecie stomatologicznym. Powinno ono odbywać się co około 6 miesięcy.