Kiedy pierwsza wizyta dziecka u stomatologa?
Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje jego późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym. Jeśli dziecko nie ma problemów z zębami w młodszym wieku – pierwsza wizyta powinna się odbyć około 4-5 roku życia.
Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to niezwykle ważne czynniki, kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego.
Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się małych Pacjentów z gabinetem i lekarzem. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i miłym spędzeniem czasu. Nasz personel, oprócz wysokich kwalifikacji zawodowych, ma wyjątkowo opiekuńcze podejście do dzieci.
Lapisowanie
Zabieg lapisowania, inaczej nazywany impregnacją, wykonuje się na zębach mlecznych. Próchnica w zębach mlecznych bardzo szybko się rozprzestrzenia. Impregnuje się tkankę próchniczą, co sprawia, że zmiany próchnicze się cofają, a rozmiękła masa zęba staje się znów twarda. Wadą takiego leczenia próchnicy jest to, że ząb po zabiegu staje się czarny. Jednak w przypadku leczenia zębów mlecznych nieestetyczny wygląd będzie towarzyszył dziecku niezbyt długo, tylko do momentu wypadnięcia mleczaka. Lapisowanie stosowane jest wtedy, kiedy ze względu na wiek dziecka czy duże zniszczenia zęba nie ma szans na zachowawcze leczenie.
Lakowanie zębów
Lakowanie wykonuje się w zębach stałych. Jest ono całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe. Podczas jednej wizyty można zalakować jednego lub większą ilość zębów. Lakowaniu poddaje się tylko te zęby, które są wolne od próchnicy. Pozostałe pozostawia się do obserwacji i ewentualnie zabezpiecza preparatem z fluorem. Aby mieć pewność, że ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, najlepiej na wizytę do gabinetu wybrać się w momencie, kiedy powierzchnia zęba jest już dobrze widoczna.
Lakierowanie zębów
Lakierowanie zębów ma zapobiegać próchnicy zanim ta zaatakuje zęby. Lakierowanie zębów to profilaktyczny zabieg stomatologiczny. Pozwala on dostarczyć zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji. Fluor zwiększa odporność zębów na działanie kwasów, produkowanych przez bakterie próchnicowe powodujące psucie zębów.
Podcięcia wędzidełka
Jeżeli wędzidełko wargi górnej jest nisko przyczepione lub nastąpił jego przerost – może to doprowadzić do powstania diastemy prawdziwej – przerwy między górnymi jedynkami, spowodowanej rozsunięciem się zębów. Wady anatomiczne wędzidełka – zarówno wargi górnej, jak i dolnej – mogą utrudniać prawidłowe czyszczenie zębów i jamy ustnej.
Nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko wargi górnej i dolnej może być przyczyną wad wymowy – utrudnionego wymawiania głosek przedniojęzykowych. Wskazaniem do podcięcia wędzidełka górnej wargi jest diastema prawdziwa o szerokości powyżej 2 mm, utrzymująca się po wyrośnięciu wszystkich czterech stałych siekaczy. Tego typu zabieg wykonuje się ok. 8-go roku życia, ale w przypadkach bardzo nasilonych czasami trzeba wykonać go wcześniej.