Protetyka

Licówki

Licówki stomatologiczne pozwalają zatuszować estetyczne niedoskonałości zębów w odcinku przednim (od jedynek do piątek) Licówki porcelanowe w wielu przypadkach stanowią wspaniałą alternatywę dla koron. Przygotowanie zębów pod licówki tradycyjne wymaga oszlifowania zębów, jednak pozwala zachować zdecydowanie więcej tkanki, niż szlifowanie zębów pod korony. W niektórych przypadkach możliwe jest  wykonanie  licówek bez szlifowania zębów – tzw. PLATINUM.

Licówki to porcelanowe, cieniutkie płytki na stałe mocowane do zębów. Zapewniają doskonały efekt estetyczny. Dzięki licówkom można zmienić kolor i kształt zęba. Światło naturalnie rozprasza się w warstwie porcelany – odpowiedniku szkliwa, dzięki czemu licówki do złudzenia upodabniają się do naturalnego zęba.

Licówki są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zębów:

 • małych;
 • o stożkowatym kształcie;
 • diastem;
 • mocno przebarwionych;
 • nierówno położonych w łuku;
 • zbyt małych lub zbyt dużych.


Licówki porcelanowe są bardzo trwałe, podobnie jak ich kolor. Nie zmienia się nawet po latach normalnego jedzenia i picia, ponieważ porcelana odporna jest na przebarwienia. Licówki są więc odporne na zabarwienie z kawy, herbaty, a nawet – zabarwienie pochodzące z palenia papierosów. Dzięki temu, że Exclusive Dental Studio współpracuje z najlepszymi technikami w kraju i za granicą – efekty prac, wykonanych przez nasz zespół, są perfekcyjne. 

Licówki cyfrowe

Dzięki SKYN CONCEPT jesteśmy w stanie doskonale skopiować idealne zęby, a następnie dzięki technologii 3D odtworzyć ich kształt i strukturę, dopasowując je do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta.

Korona protetyczna

W poznańskiej klinicie Exclusive Dental Studio lekarz przygotowuje ząb poprzez oszlifowanie go we właściwy sposób.

Powierzchnia zęba zmniejszana jest ze wszystkich stron o około 1-2 mm lub więcej, z każdej strony – taka bowiem będzie grubość ścianki korony. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc dla Pacjenta taki zabieg jest bezbolesny. Następnie lekarz pobiera wyciski szczęki lub żuchwy z oszlifowanym filarem i wycisk przeciwstawny i ustala kolor korony. Następnie wykonuje zdjęcie twarzy Pacjenta aparatem fotograficznym. Tak przygotowane materiały przekazujemy do laboratorium techniki dentystycznej. Rozpoczyna się proces wytwarzania korony. Pacjentowi na czas przygotowania gotowej pracy zakłada się koronę tymczasową. Kiedy lekarz otrzymuje gotową koronę – ocenia wspólnie z Pacjentem jej walory funkcjonalne i estetyczne. Jeśli nie ma zastrzeżeń – cementuje ją na stałe. 

Możemy wykonać dla Ciebie następujące rodzaje koron i mostów:

 • Korony pełnoceramicze z podbudową z tlenku cyrkonu;
 • Korony porcelanowe na podbudowie ze złota;
 • Korony porcelanowe na podbudowie z metalu;
 • Korony na implantach
 • Korony, które są mocowane na „sztucznym korzeniu”, czyli implancie. Po okresie integracji implantu z kością (2-6 miesięcy), lekarz zakłada Pacjentowi w miejscu implantu śrubę gojącą. Po okresie gojenia pobieramy wycisk, który wysłamy do laboratorium protetycznego. Tam technicy dentystyczni przygotowują łącznik implantologiczny i koronę protetyczną, które będą mocowane do implantu. Przed pobraniem wycisku Pacjent wybiera rodzaj łącznika i korony, który chciałby mieć zamocowany.

Mosty protetyczne

Mosty są często wykorzystywane do zastąpienia jednego lub większej ilości brakujących zębów. Są one umieszczane w przestrzeniach, gdzie brakuje zębów. Mosty są mocowane do naturalnych zębów lub implantów otaczających puste przestrzenie. Zęby te, zwane filarami, służą za punkty zakotwiczenia mostu. Do koron, które pokrywają filary, mocowany jest ząb zastępczy, określany jako element mostu. Podobnie, jak w przypadku koron, pacjent ma możliwość wyboru materiału, z jakiego wykonany zostanie most. Lekarz stomatolog może pomóc w podjęciu decyzji co do wyboru materiału – w zależności od lokalizacji brakującego zęba (lub zębów), funkcji, kwestii estetycznych oraz możliwości finansowych Pacjenta. Mosty porcelanowe lub ceramiczne można dopasować do koloru naturalnych zębów Pacjenta.

Inlay, Onlay - wkłady i nakłady koronowe

Inlay i Onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowią one alternatywę wypełnienia wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd punktów stycznych między zębami). Wykonuje się je w laboratorium techniki dentystycznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany, ze względu na jej uniwersalne właściwości.

Licówki kompozytowe

Można je również wykonywać ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub z kompozycji złożonych np. złoto i ceramika. Wkłady (Inlay) i nakłady (Onaly), po wykonaniu w laboratorium techniki dentystycznej, są wklejane do odpowiednio przygotowanego ubytku w zębie. Materiałem wiążącym są specjalne cementy. Preparacja zęba pod Inlay i Onlay różni się od przygotowania ubytku pod wypełnienie kompozytowe. Kompozyt układany jest warstwami, a Inlay/Onlay otrzymujemy gotowe z laboratorium stomatologicznego.

Nowoczesne protezy stomatologiczne całkowite

Protezy zębowe całkowite służą do uzupełniania brakujących zębów lub tkanek zęba u Pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby. Wykonywane są dzięki współpracy lekarza dentysty i pracowni techniki dentystycznej. Protezy dentystyczne, odtwarzając braki zębów, pozwalają na przywrócenie prawidłowej funkcji żucia pokarmów, jednocześnie zapewniają Pacjentowi zadowalający wygląd estetyczny i prawidłową artykulację słów.

Ich utrzymanie może być wzmocnione poprzez założenie miniimplantów lub implantów z lokatorami.

Protezy stomatologiczne szkieletowe

Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu. Są to protezy metalowo-akrylowe. Podstawową ich częścią jest konstrukcja metalowa, odlana w całości, idealnie dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej Pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania. Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w wypustki metalowe, opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta, co powoduje fizjologiczny sposób przenoszenia sił zgryzowych na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego. Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry. Są one sprężyste, co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach, nie powodując spadania podczas jedzenia. Są one mało estetyczne, ale obecnie można je zastąpić precyzyjnymi elementami mocującymi, jak zatrzaski czy zasuwy. Wymagane jest wtedy okoronowanie własnych zębów pacjenta, co daje bardzo dobry efekt kosmetyczny i większy komfort użytkowania, ale zwiększa koszt wykonania pracy protetycznej.


FAQ: Protetyka
Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jakie prace protetyczne są możliwe do wykonania w Exclusive Dental Studio?

Zajmujemy się tworzeniem wielu prac protetycznych do których należą: licówki, korony, mosty, protezy całkowite, protezy szkieletowe oraz onlay i inlay.

Jakiego rodzaju korony można wykonać w Exclusive Dental Studio?

Możemy wykonać korony pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu, korony porcelanowe na podbudowie ze złota, korony porcelanowe na podbudowie z metalu oraz korony na implantach. 

Dla jakich osób idealnym rozwiązaniem będą licówki?

Licówki będą idealnym rozwiązaniem estetycznym dla osób, których zęby są małe lub zbyt duże, mają nierówny kształt, nieodpowiedni kolor, są starte czy przebarwione. Licówki sprawdzą się fantastycznie, aby zniwelować diastemę. 

Co jest mniej inwazyjne – licówka czy korona?

Zdecydowanie licówka. Podczas szlifowania zęba, gdy wykonujemy licówki, jesteśmy w stanie zachować więcej tkanki, niż przy szlifowaniu zęba pod korony. 

Jak powstają korony cyfrowe?

Korony cyfrowe powstają w systemie CAD/CAM dzięki zastosowaniu skanera wewnątrzustnego, drukarki cyfrowej oraz frezarki.