Ortodoncja

Proste zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także łatwiejsze dbanie o czystość jamy ustnej i lepsze zapobieganie próchnicy czy paradontozie. Aparat ortodontyczny to nie przykra konieczność, ale trend. Aparat ortodontyczny to moda bardzo zdrowa, bo pozwala wyprostować zęby, leczy wady zgryzu i jednocześnie… kompleksy. Aparaty ortodontyczne korygują szpary między zębami, cofnięcia żuchwy, stłoczenia i inne wady zgryzu.

Aparaty ortodontyczne zakłada się u dzieci w momencie, gdy pojawią się już wszystkie zęby stałe. Jeśli chodzi o dorosłych – aparaty na zębach już nikogo nie dziwią. Traktowane są jak biżuteria, która nie tylko leczy, ale również zdobi. Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby 30 a nawet 50-letnie. Bo zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne, jak piękna fryzura lub modne ubranie. Na szczęście na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Nowoczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele modeli aparatów, mniej lub bardziej widocznych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Aparaty ortodontyczne potrafią także poszerzyć uśmiech, z czym wiąże się tzw. lifting ortodontyczny – położenie zębów zmienia położenie tkanek miękkich, a więc zęby bardziej podpierają policzki i wargi. Krótko mówiąc – wygląda się młodziej!

Aparat ortodontyczny

Proste zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także łatwiejsze dbanie o czystość jamy ustnej i lepsze zapobieganie próchnicy czy paradontozie. Aparat ortodontyczny to nie przykra konieczność, ale trend. Aparat ortodontyczny to moda bardzo zdrowa, bo pozwala wyprostować zęby, leczy wady zgryzu i jednocześnie… kompleksy. Aparaty ortodontyczne korygują szpary między zębami, cofnięcia żuchwy, stłoczenia i inne wady zgryzu.

Aparaty ortodontyczne zakłada się u dzieci w momencie, gdy pojawią się już wszystkie zęby stałe. Jeśli chodzi o dorosłych – aparaty na zębach już nikogo nie dziwią. Traktowane są jak biżuteria, która nie tylko leczy, ale również zdobi. Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby 30 a nawet 50-letnie. Bo zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne, jak piękna fryzura lub modne ubranie. Na szczęście na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Nowoczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele modeli aparatów, mniej lub bardziej widocznych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Aparaty ortodontyczne potrafią także poszerzyć uśmiech, z czym wiąże się tzw. lifting ortodontyczny – położenie zębów zmienia położenie tkanek miękkich, a więc zęby bardziej podpierają policzki i wargi. Krótko mówiąc – wygląda się młodziej!

Aparat stały metalowy

Takie aparaty mocuje się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem). Aparaty metalowe (tytan albo stopy metali z niklem lub bez) są najbardziej widoczne. Przeznaczone dla osób, które lubią srebrną biżuterię lub mocny rockowy look. Wizyty kontrolne są konieczne co 3–6 tygodni.


Aparat stały szafirowy lub ceramiczny

Takie aparaty mocuje się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z kryształu, ceramiki lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem). Aparaty kryształowe mają kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub są przezroczyste, dlatego też są nazywane aparatami estetycznymi. Wizyty kontrolne są konieczne co 4–6 tygodni.

Aparat stały złoty

Takie aparaty mocuje się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, powlekanych złotem), pierścieni albo tub oraz łuków (powlekanych złotem). Aparaty złote są widoczne i polecane dla Pacjentów, którzy chcą być modni i lubią złotą biżuterię. Wizyty kontrolne są konieczne co 3–6 tygodni.

Aparat stały lingwalny

Są czasem nazywane też aparatami językowymi, gdyż są mocowane na zębach od strony wewnętrznej, czyli od strony języka. Zamki mocowane są od wewnętrznej strony zębów, a więc z zewnątrz są zupełnie niewidoczne. 

Jednak nie każdemu można założyć standardowy aparat językowy. Przeciwwskazaniem są zwłaszcza choroby przyzębia, niskie zęby (niedostateczna wysokość części koronowej zęba do przyklejenia zamka), wąskie łuki, zła higiena. Okres przyzwyczajenia się do aparatu lingwalnego trwa zwykle dłużej, niż w przypadku klasycznych aparatów. Powoduje on przejściowe kłopoty z wymową (niekiedy konieczna bywa pomoc logopedy), utrudniona jest także higiena.W tej grupie są też aparaty wykonywane indywidualnie, z użyciem zaawansowanych technik komputerowych (zamek programuje się dla konkretnego Pacjenta po uwagę kształt zębów).

Aparat stały samoligaturujący

To nowoczesne aparaty, które dzięki unikalnej budowie zamków, pozwalają na użycie dużo mniejszej (ale jednakowej w całym okresie leczenia) siły przy prostowaniu zębów, niż w klasycznych aparatach. To niweluje dyskomfort towarzyszący leczeniu ortodontycznemu, a także skraca jego czas i wydłuża odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi (odbywają się co 8–12 tygodni). Aparaty samoligaturujące sprzyjają dodatkowo utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ nie mają elementów elastycznych (m.in. dlatego nadają się dla osób z chorobami przyzębia).

SECRET ORTHO®

SECRET ORTHO są niewidocznymi, ortodontycznymi aparatami korekcyjnymi prostującymi zęby. Przesuwają zęby w pożądanym przez stomatologa i Pacjenta sposób. Można je zdejmować i zakładać w dowolnym momencie. Na wizycie konsultacyjnej wraz z lekarzem ustalany jest pożądany efekt, a zespół techników laboratorium EDS zadba o to, aby zaprojektowane nakładki były maksymalnie komfortowe w noszeniu i skuteczne w działaniu. Wykonujemy je z biokompatybilnego materiału.
W ramach indywidualnego planu leczenia Pacjent otrzymuje spersonalizowane nakładki, dopracowane w najmniejszym szczególe tak, aby były efektywne i z każdym dniem przybliżały do celu, jakim jest zdrowy i piękny uśmiech.


SECRET ORTHO to najłatwiejszy sposób na uzyskanie prostych zębów. W dowolnej chwili można je ściągnąć, aby komfortowo zjeść posiłek, lub też gdy zależy nam na uśmiechu bez aparatu... nawet transparentnego. Jedyny warunek, to konieczność noszenia nakładek przez minimum 22 godziny dziennie. Jest to łatwe i przyjemne, gdyż nakładki są wygodne, a po kilku dniach przyzwyczajamy się do nich i przestajemy o nich pamiętać. Pacjent otrzymuje komplet nakładek zaprojektowanych na następne 6-8 tygodni, odpowiednio ponumerowanych po to, aby z każdym tygodniem samodzielnie przejść do kolejnego etapu leczenia. Każdy tydzień zbliża nas do idealnego uśmiechu, a wizyty kontrolne odbywają cię co około 2-3 miesiące.


Istotną sprawą jest również pełna kontrola kosztów związanych z leczeniem. Podczas pierwszej wizyty lekarz ortodonta dokładnie sprawdza wadę zgryzu i określa jaki będzie koszt leczenia całkowity. Później leczenie odbywa się bez zbędnych niespodzianek, bez względu na szacowany czas leczenia.
Nakładki SECRET ORTHO są łatwe w czyszczeniu i użytkowaniu, a wraz z otwarciem pięknego pudełka z przygotowanymi przez nas nakładkami, rozpoczyna się nowy dział w życiu każdej osoby. Nasi Pacjenci potwierdzają, że noszenie nakładek i świadomość, że niepostrzeżenie odbywa się leczenie ortodontyczne, daje wielką satysfakcję i radość z tego, że każdego dnia dzieje się magia. Wymarzony uśmiech jest bliżej z każdym dniem.
Autorską metodę leczenia SECRET ORTHO w EDS opracowała lekarz stomatolog Agnieszka Kulik.


INVISALIGN®

W poznańskiej klinice Exclusive Dental Studio leczymy wady zgryzu również metodą bezzamkową, przy pomocy nakładek INVISALIGN.

Jest to metoda, w której wykorzystywane są specjalne nakładki na zęby. Pacjent nosi je w dzień oraz w nocy i raz w miesiącu są one wymieniane na kolejne. Sprawdzają się w przypadku niedużych wad. Są wygodne, a siły działające na zęby są skrupulatnie zaplanowane. Nakładki wyjmuje się na czas posiłków i mycia zębów, dzięki czemu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej, niż w przypadku aparatu stałego. Wadą zdejmowanego aparatu jest jednak wydłużenie czasu leczenia, które wynika często z braku sumienności w jego noszeniu oraz zdarzające się przebarwienia nakładek. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – umów się na konsultację. Więcej informacji na temat INVISALIGN znajduje się na www.invisalign.pl

CARRIE MOTION

To rodzaj aparatu wykorzystujący najnowsze osiągnięcia  technologii ortodontycznej. Koryguje on wady zgryzu klasy II, czyli dysproporcję rozmiaru górnej i dolnej szczęki, potocznie zwanej przez Pacjentów wystającymi zębami. Zastosowanie Carrie Motion znacząco przyspiesza przemieszczanie się zębów w pierwszej fazie leczenia przed założeniem aparatu stałego. Czas leczenia przy użyciu tego systemu jest  zależny od konkretnego przypadku i dokładnie określany przez lekarza ortodontę. Pacjent zobligowany jest do codziennego stosowania zaleconych przez lekarza wyciągów, które zdejmuje tylko do spożywania posiłków. Dzięki innowacyjnemu projektowi konstrukcji aparat ten wygląda estetycznie i jest wygodny w noszeniu. Nie powoduje uczucia dyskomfortu dla warg i policzków oraz w żaden sposób nie zaburza wymowy Pacjenta. Carrie Motion jest nieskomplikowany w czyszczeniu, dzięki czemu utrzymanie higieny w jamie ustnej jest proste. Częstotliwość wizyt kontrolnych ustalana jest z lekarzem prowadzącym leczenie ortodontyczne, najczęściej odbywają się one co 2 miesiące. FAQ: Ortodoncja
Najczęściej zadawane pytania

Co to jest Secret Ortho?

Secret Ortho to nakładkowy aparat ortodontyczny, który jest praktycznie niewidoczny dla otoczenia. Jest to metoda opracowana w naszym gabinecie i projektowana od podstaw naszym laboratorium. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na dyskretnym i sprawnym przebiegu leczenia.

Czy aparat Invisalign jest bardziej skuteczny niż Secret Ortho?

Nie, Secret Ortho jest równie skuteczną metodą, a dzięki projektowaniu i tworzeniu nakładek na miejscu - w Poznaniu, czas oczekiwania na nakładki zdecydowanie się skraca, zachowując przy tym jak najwyższe standardy.

Dlaczego Invisalign jest droższy od Secret Ortho?

Invisalign to system międzynarodowy dostępny na całym świecie w różnych gabinetach, nakładki projektowane są w laboratorium zewnętrznym, co zwiększa koszty produkcji oraz transportu.

Czy kolorowe ligatury do aparatu są dodatkowo płatne?

Wizyta przeznaczona zmianie ligatur jest płatna, ale nie dopłaca się za kolor gumek, można wybrać taki, który najbardziej się podoba.

Czy można założyć aparat najpierw na jeden łuk, a za jakiś czas na drugi?

Oczywiście, jeśli tak będzie wygodniej Pacjentowi, nie stanowi to żadnego problemu.