Endodoncja

ENDODONCJA to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zębów. Inna nazwa tego leczenia to leczenie kanałowe.

Leczenie polega na usunięciu miazgi, która uległa zapaleniu, z kanałów korzeniowych i wypełnienie ich masą. Leczenie tego typu, dzięki nowoczesnym technologiom, jest przełomem w dziedzinie stomatologii. Stosuje się je w przypadku:

Endodoncja pozwala na zachowanie zęba i zmniejszenie bólu. Jeśli pojawią się u Ciebie pierwsze objawy zapalenia tkanek lub ropnia, jak najszybciej zadzwoń do naszego gabinetu i umówi wizytę. Zabiegi tego typu są wskazane, gdy ząb ma głębokie ubytki, został poważnie uszkodzony lub gdy pacjent ma przejść leczenie protetyczne. Zaletą Exclusive Dental Studio jest indywidualne podejście do pacjenta i stosowanie nowoczesnych metod leczenia. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i materiałami do leczenia endodontycznego.

Podczas leczenia robimy wszystko, by usunięcie zęba nie było konieczne. Dzięki temu, w wielu przypadkach udaje się ocalić zęby, które w innych gabinetach zostały ocenione jako „do usunięcia”.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Wskazaniami do leczenia pod mikroskopem może być nietypowa anatomia zęba, wąskie lub zarośnięte kanały czy też zakrzywione korzenie. Złamanie narzędzia endodontycznego w innym gabinecie stomatologicznym, perforacja (czyli przebicie ściany zęba) lub nie odnalezienie dodatkowych kanałów – te przypadki można rozwiązać skutecznie tylko przy użyciu mikroskopu. We wszystkich tych przypadkach mikroskop zwiększa szanse na prawidłowe leczenie a zęby, które były przeznaczone do ekstrakcję, mogą prawidłowo funkcjonować przez długie lata.

Lekarz widzi dokładnie całą komorę zęba oraz jego kanały, co pozwala mu je dokładnie opracować i oczyścić. Zmniejsza to ryzyko występowania powikłań. Jesteśmy w stanie uratować zęby, których tradycyjną metodą wyleczyć nie można, np: z kanałami zakrzywionymi.

Leczenie pod mikroskopem wygląda podobnie do tradycyjnego leczenia kanałowego. Lekarz otwiera ząb, aby mieć dostęp do kanałów. Mikroskop, umieszczony na wysięgniku, znajduje się tuż nad głową pacjenta i umożliwia wgląd do wnętrza zęba.W Exclusive Dental Studio możemy również usuwać złamane w innych gabinetach stomatologicznych narzędzia kanałowe dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego i ultradźwięków. Posiadamy szereg mikro narzędzi stomatologicznych, przydatnych w endodoncji.

Re-endodoncja czyli ponowne leczenie endodontyczne

Re-endodoncję, czyli powtórne leczenie kanałowe wykonujemy wtedy, kiedy poprzednie leczenie nie zakończyło się powodzeniem z różnych powodów. Często takie zęby nie wykazują żadnych objawów  mogących świadczyć o niepowodzeniu pierwotnego leczenia. Należy pamiętać, że zęby z nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem kanałowym mogą być potencjalnym źródłem wielu dolegliwości i chorób zlokalizowanych w innych narządach, takich jak oczy, serce czy nerki. Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola radiologiczna wszystkich zębów, zwłaszcza leczonych endodontycznie.