Czym jest stłoczenie zębów?
Stłoczenie zębów jest wadą zgryzu, która polega na niepoprawnym rozstawieniu zębów w jamie ustnej. Zęby przy tej wadzie zgryzu nieprawidłowo układają się w łuku zębowym, szczękowym bądź żuchwowym, co zresztą łatwo można zaobserwować samemu. Takie zęby mogą np. rosnąć pod niewłaściwym kątem czy w nietypowym miejscu (np. ząb nad zębem). Zdarza się, że w wyniku stłoczenia zęby nachodzą na siebie. Niepodjęcie leczenia tej przypadłości, skutkować może licznymi dolegliwościami, począwszy od bólowych, przez przyspieszony rozwój próchnicy, po dyskomfort związany z uśmiechaniem.
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest lekceważenie u dzieci problemu, jaki stanowi stłoczenie zębów mlecznych. Brak działań na tym etapie, skutkować może u nich w następstwie stłoczeniem zębów stałych, przez co w przyszłości, już jako dorosłe osoby zmuszone są do podejmowania leczenia ortodontycznego.
Dlaczego zęby na siebie nachodzą?
Stłoczenia zębów są jednym z dokonań ewolucji genetycznej, której efektem jest zmniejszająca się długość łuków zębowych. Zjawisko to obserwujemy już od ponad 10 tysięcy lat!
Stłoczenia zębów – ich przyczyny i rodzaje
Rodzaj wady zgryzu jest uzależniony od okresu, w którym powstał. Na podstawie tej zależności wyróżniamy aż 3 rodzaje:
- pierwotne – tego rodzaju stłoczenia zębów pojawiają się, gdy zęby są stosunkowo większe niż podstawa kostna, przez co mają za małą ilość miejsca w łuku zębowym, by zająć na nim prawidłową pozycję;
- wtórne – są efektem powstania dużej wolnej przestrzeni na skutek przedwczesnej utraty zębów trzonowych mlecznych, przez co wyrzynające się stałe szóstki przemieszczają się do przodu, zabierając miejsce zębom przednim.
- stłoczenia zębów późne – występujące najczęściej około 17-20 roku życia, dotyczą przedniego odcinka dolnego łuku zębowego. Podstawową przyczyną tego rodzaju stłoczenia jest rozwój żuchwy (konkretnie powiększenie się jej trzonu). Jako inne przyczyny podaje się również wyrzynanie się ósemek czy nawet nieodpowiednią dietę powodującą nieprawidłowe ścieranie zębów.
Co nam grozi w przypadku nieleczenia stłoczenia zębów?
Stłoczenie zębów, podobnie jak inne nieleczone wady zgryzu, może mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu, choć te najbardziej oczywiste dotyczą jamy ustnej. Brak leczenia stłoczeń zębów prowadzić może przede wszystkim do poważnych wad zgryzu, co się wiąże nie tylko z problemami z gryzieniem podczas spożywania pokarmów, ale również z trudnościami podczas codziennych zabiegów higieny jamy ustnej, takich jak szczotkowanie czy nitkowanie. Mówiąc wprost – stłoczenia mogą uniemożliwiać dokładne umycie zębów, co następnie prowadzić może do osadzania się kamienia nazębnego, przyspieszonego rozwoju próchnicy i chorób przyzębia, np. do paradontozy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeśli z powodu stłoczenia zębów, język ma za mało miejsca w jamie ustnej, odbija się to niekorzystnie na jakości wymowy. Ponadto nieleczone stłoczenie zębów prowadzić może do zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego z następowymi objawami bólowymi. Leczenie warto podjąć nie tylko ze względów zdrowotnych, co jest niezmiernie ważne, ale również w trosce o estetyczny wygląd.
Wady zgryzu należy korygować bez względu na wiek!
Leczenie stłoczenia zębów u osób dorosłych – jaką metodę wybrać?
Najskuteczniejszą metodą leczenia stłoczenia zębów jest leczenie ortodontyczne za pomocą stałego aparatu ortodontycznego. Do niedawna ogólnie przyjętym i najpopularniejszym rozwiązaniem było stosowanie stałych, metalowych aparatów ortodontycznych. Wraz z rozwojem postępu technologicznego, na rynku zaczęły się pojawiać nowe, ulepszone metody korygowania wad zgryzu. Jedną z nich jest aparat nakładkowy i opracowana samodzielnie w naszym gabinecie metoda leczenia aparatem Secret Ortho, należącym do najnowszej generacji tego typu aparatów.
Na czym polega innowacyjność tej metody? Przezroczyste nakładki na zęby, w tym, od klasycznych, metalowych aparatów odróżnia po pierwsze estetyka. Jest to różnica rzucająca się w oczy i widoczna nawet dla osoby niemającej na co dzień styczności z technologią stomatologiczną.
Jaki aparat jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie?
Aby wybrać konkretny aparat ortodontyczny, który skutecznie pomoże Ci poradzić sobie z problemem stłoczonych zębów, konieczna jest konsultacja z lekarzem ortodontą. Czynnikiem decydującym jest w tym przypadku przede wszystkim stopień zaawansowania wady.
Gdy wady zgryzu są lżejsze – jak ma to miejsce w przypadku stłoczeń, lekkich i średnich wychyleń bądź wykrzywień zębów – doskonałym rozwiązaniem okazuje się aparat nakładkowy. Proces korygowania wad zgryzu za jego pomocą jest praktycznie bezbolesny – Pacjent może odczuć najwyżej lekki dyskomfort podczas zakładania nowej pary nakładek. Aparat nakładkowy z pewnością docenią osoby, dla których ważne w życiu wygoda i komfort, a nie bez znaczenia jest też sam wygląd aparatu.
Z kolei do prostowania zębów osób o cięższych wadach zgryzu służą aparaty stałe, których działanie opiera się na wyzwalaniu siły przesuwającej zęby do prawidłowego położenia za pomocą metalowych łuków i założonych na zębach zamków. Czy jest to proces bolesny? Choć ból jest odczuciem subiektywnym, należy się liczyć z możliwością jego odczuwania, szczególnie w pierwszych dniach korzystania z aparatu.