Aparat retencyjny – po co, kiedy i na jak długo?
Wreszcie osiągnięte efekty leczenia ortodontycznego spełniają Twoje oczekiwania i noszenia aparatu dobiega końca? Gratulacje! Jesteś o krok od wymarzonego uśmiechu ☺ Przed Tobą ostatnia prosta, ustabilizowanie skorygowanego zgryzu i ustawienia zębów. W jaki sposób to zrobić?
Poprzez aparat retencyjny.
Co to jest aparat retencyjny?
Noszenie aparatu ortodontycznego ma na celu korekcję wady zgryzu. Trzeba jednak pamiętać, że wyprostowane zęby mogą powrócić do swojego początkowego, niepoprawnego ustawienia w łuku zębowym. Aby tego uniknąć, stosuje się aparat retencyjny, znany też jako retainer. To właśnie dzięki niemu, po ściągnięciu aparatu korekcyjnego, utrwalają się osiągnięte, tak pożądane i wyczekiwane efekty. Zatem jaki aparat retencyjny wybrać?
Co wybrać?
Aparat retencyjny wybierany jest przez lekarza prowadzącego leczenie ortodontyczne. Na wybór rodzaju retencji ma wpływ m.in. rodzaj wady zgryzu jak również wiek Pacjenta.
Wyróżniamy dwa typu aparatów retencyjnych:
- ruchomy, czyli przezroczysty aparat nakładkowy, którego największą zaletą jest możliwość ściągnięcia go w dowolnym momencie: do jedzenia czy chociażby po to, żeby dokładnie umyć zęby.
- stały – szyna retencyjna – metalowy drut, który przyklejany jest do wewnętrznej powierzchni zębów. Jego stosowanie skutecznie utrwala rezultaty, jednak może utrudniać czyszczenie zębów. Noszenie drutu retencyjnego może też powodować niewyraźną mowę i seplenienie.
Kiedy należy nosić aparat retencyjny?
Jak już wiesz – retainer stosuje się dla zachowania trwałości leczenie ortodontycznego. Naukowcy dowiedli, że kluczowym elementem procesu ortodontycznego jest właśnie retencja, dlatego nieistotne jest czy miałeś aparat stały czy nakładkowy, bowiem retencja jest konieczna w każdym przypadku, niezależnie od rodzaju aparatu. Dlaczego? Mimo zauważalnych po stosowaniu aparatu korekcyjnego pozytywnych zmian, brak retencji skutkuje powrotem zębów do swojego pierwotnego ułożenia. Dzieje się tak, ponieważ zęby narażone są na oddziaływanie sił żucia, następuje również remodelacja kostna.
Mając na uwadze fakt, że przez całe życie nasze zęby będą się przemieszczały, powinno się utrzymywać retencję zębów do końca życia.
Jak długo należy stosować aparat retencyjny?
Powszechnie uważa się, że czas, który mamy zamiar poświęcić na retencję powinien trwać tyle, co noszenie aparatu korygującego. Jak już jednak wspomnieliśmy, zaleca się noszenie aparatu retencyjnego do końca życia. W Exclusive Dental Studio dla zwiększenia efektywności, stosowana jest podwójna retencja. Oznacza to, że niezależnie od zastosowanej metody prostowania zębów, retencję stosujemy na koniec leczenia ortodontycznego. Pacjent otrzymuje od nas spersonalizowany retainer nakładkowy, ale też zęby zabezpieczone są przed przesuwaniem poprzez drut retencyjny.
Jak czyścić aparat retencyjny?
Nakładkowy aparat retencyjny jest prosty i mało wymagający. Także jego dokładne wyczyszczenie nie jest skomplikowane. Tak samo, jak w przypadku nakładek prostujących Secret Ortho, retainer nakładkowy ściągamy przed posiłkami. Pozwala to na zachowanie czystości w jamie ustnej. Możliwość ściągnięcia aparatu w każdym momencie sprawia, że bez problemu możemy szczotkować oraz nitkować zęby. Plusem jest też to, że możemy wówczas wyczyścić sam aparat. Jak to zrobić? To banalnie proste!
Zazwyczaj wystarczy przemyć retainer wodą. Jeśli jednak zauważalne są większe zabrudzenia, do ich usunięcia użyć należy szczoteczki.
Problem może stwarzać zachowanie w idealnej czystości drutu retencyjnego, głównie dlatego, że nie możemy go ściągnąć. Utrudnienie to sprawia, że problematyczne staje się czyszczenie znajdujących się w okolicy zębów, a resztki pokarmów zwiększają szanse na powstanie kamienia nazębnego, a także próchnicy. Na pomoc przychodzą nam specjalistyczne szczoteczki oraz produkty ułatwiające higienę w jamie ustnej.
Uśmiech to Twoja wizytówka, więc pamiętaj o odpowiedniej retencji!
Nie pozwól, by czas poświęceń i wyrzeczeń poszedł na marne. Dlatego pamiętaj o retencji i zachowaj wymarzony uśmiech na dłużej!